Var är min order?

Ett mejl med leveransinformation kommer att skickas till dig så snart paketet är på väg. Där hittar du information gällande din leverans och hur du kan spåra ditt paket. Din beställning levereras i första hand direkt till din brevlåda, om inget annat anges. Om paketet inte får plats i din brevlåda så kommer det lämnas utanför din dörr eller levereras till närmaste utlämningsställe. Om det levereras till ombud får du en avisering så fort ditt paket finns att hämta.

 

När paketet lämnat vårt lager kan du spåra din order här: IDEAL Tracking

 

Tänk på:

 

  • Postnummer och mailadress måste skrivas in exakt likadant som du skrev när du lade ordern
  • Om du får ett meddelandet "Could not find any tracking information. Please try again." kontrollera att du uppgivit rätt information, om så är fallet är din order fortfarande under behandling på vårt lager.

 

Vi har för avsikt att leverera din order så snart som möjligt efter att beställningen gjorts. Den beräknade leveranstiden inom Sverige är, under normala omständigheter, 2-4 arbetsdagar.

 

Observera att den beräknade leveranstiden är en uppskattning och att tiden kan variera beroende på externa faktorer som IDEAL OF SWEDEN och dess leveranspartner inte kan kontrollera. Dessa faktorer kan inkludera, men är inte begränsade till, extrema väderförhållanden, tekniska fel, tullförseningar etc. Observera att leveranstiderna kan vara längre än vanligt under kampanjer.

 

Paket skickas normalt inte under helger och lokala helgdagar.

 

Om det har gått mer än 14 dagar sedan du lade din beställning och du ännu inte har fått den, vänligen kontakta oss genom att använda chatten i det nedre högra hörnet.

Var denna artikel till hjälp?

Kategorier